Skip to content

Jak může být kyberprostor nebezpečný?

Zatím co na prvním stupni naší školy chodil v úterý 5. prosince Mikuláš a rozdával hodným dětem balíčky, na druhém stupni probíhala beseda s poručicí Mgr. Lenkou Vankovou na téma „Kyberšikana a právní vědomí“.

Žáci se zde dozvěděli, jaký je rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou, jak může být kyberprostor nebezpečný a jak se chovat, aby nebezpečný nebyl. Žáci byli poučeni, co je to sexting a kybergrooming. Řešil se zde také rozdíl mezi trestným činem a přestupkem, krádeží a loupeží, na programu byla i otázka trestní odpovědnosti a právního vědomí.

Jedním z velkých témat bylo nebezpečí sextingu a kybergroomingu. SEXTING je posílání textového, fotografického, audio a video obsahu se sexuálním obsahem a následné vydírání pod pohrůžkou jeho zveřejnění. KYBERGROOMING je varianta sexuálního zneužívání, při kterém sexuální agresor pod smyšlenou identitou navazuje na sociálních sítích kontakt s obětí, aby ji následně vylákal k setkání, při kterém dochází nejčastěji ke znásilnění, pohlavnímu zneužití, nebo k nucené výrobě pornografie. Dětem bylo vysvětleno, jak tyto hrozby rozpoznat, jak jim předcházet, jak se chránit, bránit a kde případně hledat pomoc.

Beseda byla velice zajímaví a přínosná. Děkujeme tímto poručici Mgr. Lence Vankové za čas, který nám věnovala.

Bc. Renáta Kratochvílová, metodik prevence

Fotografie z archivu školy