Skip to content

Návštěva ve firmě Fritpom

V úterý 3. června jsme byli na velmi zajímavé exkurzi v provozu firmy Fritpom s.r.o. Tady se zpracovávají především brambory, ale i jiná zelenina. Brambor se tu zpracuje až 17 tun denně! V provozu můžou pracovat zaměstnanci se základním vzděláním.

Viděli jsme, jak se z obrovských vaků brambory sypou do stroje, který je očistí od slupky. U linky se ručně dočistí a pak se třídí, krájejí a vakuově balí. Některé se i tepelně zpracovávají, jiné chce zákazník syrové. Rozvážejí se do restaurací, školních jídelen a dalších stravovacích zařízení.

Dále se ve firmě krouhá zelí, čistí se tu kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel). Hotové zabalené polotovary se skladují při teplotě 5o C a ze skladu se nakládají přímo do aut k rozvozu. Vždy úplně čerstvé!

Do provozovny, kde se fritují bramborové lupínky, jsme se z bezpečnostních důvodů podívat nemohli. Ale dostali jsme plný pytel vynikajících, ještě teplých křupavých čipsů.

Moc se nám líbilo, že provoz firmy Fritpom je ekologický: odpad je buď odvážen do bioplynárny, nebo ho odebírá farmář jako krmení pro hospodářská zvířata.

B. Prudilová

Foto: R. Nepustil

http://www.fritpom.net/