SMĚŘOVAL KE SPORTU, TEĎ ŘÍDÍ ŠKOLU

V srpnu 2023 usedl KAMIL ZEMÁNEK do ředitelského křesla naší školy. Vedení převzal po Miluši Juráňové, která ve funkci ředitelky školy působila jedenáct let.

Pane řediteli, co prozradíte o svém soukromí?

Je mi 38 let, jsem šťastně ženatý a s manželkou vychováváme dvě úžasné děti. Bydlíme v rodinném domě na Veselíčku. Celý svůj život jsem zasvětil sportu jak na vrcholové úrovni – hrál jsem házenou, tak na rekreační – kolo, lyžování, turistika, ostatní míčové sporty. A k tomu se spolu se ženou snažíme vést i naše děti.

Bylo povolání pedagoga vždy vaší jasnou volbou?

Musím se přiznat, že profese učitele nebyla mým snem. Vystudoval jsem sice Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, obor Aplikovaná tělesná výchova (kombinace speciální pedagogiky s tělesnou výchovou), ale táhlo mě to spíše do sportovního odvětví. Po ukončení studia se ale naskytla příležitost jít učit na naši školu, a nakonec jsem zůstal v pozici učitele dvanáct let a byl jsem velmi spokojený. Zřejmě se nezapřely geny po mamince a babičce.

Co vás vedlo k rozhodnutí zúčastnit se konkurzu na místo ředitele naší školy?

Chtěl jsem nadále zůstat ve školství, ale cítil jsem, že bych se měl posunout někam dál. Asi ve mně ze sportu zůstaly ambice překonávat nové výzvy a překážky. V momentě, kdy oznámila paní Juráňová odchod do důchodu, začal jsem zvažovat možnost účasti v konkurzu na ředitele naší školy.

Jak se vám spolupracovalo s odcházející ředitelkou Miluší Juráňovou při přebírání funkce?

Milušce Juráňové bych chtěl především poděkovat za vstřícné a bezproblémové předání školy a pomoc v nelehkých začátcích této náročné funkce. A jsem vděčný, že i nadále je mi oporou a pomocnou rukou ve svízelných situacích.

V jaké „kondici“ jste převzal naši školu po stránce materiální i personální?

Myslím, že škola je ve velmi dobrém stavu. Proběhly rozsáhlé stavební práce při rekonstrukci. Máme pěknou budovu, čisté, hezky vyzdobené učebny a chodby, velkou, moderní tělocvičnu a keramickou dílnu. Materiální vybavení je na dostačující úrovni, i když je stále co zlepšovat a doplňovat.

Pedagogický sbor je téměř plně aprobovaný. Vztahy jsou většinou přátelské a učitelé se s asistenty pedagoga vzájemně doplňují. Jedno z rizik do budoucna ale vidím ve vysokém věkovém průměru pedagogického sboru.

Jste ve funkci od srpna, máte za sebou náročný začátek školního roku. Co vás – v dobrém i ve zlém – překvapilo?

Myslím, že si nikdo nedovede představit, jak náročná je pozice ředitele školy, dokud si to na vlastní kůži nezkusí. Negativně mě překvapil stoupající počet problémových žáků na naší škole a následná neochota při jednání s některými rodiči.

Jaké máte konkrétní plány na nejbližší dobu?

Je připravena rozsáhlá rekonstrukce venkovního hřiště uvnitř areálu školy. Spolu se zřizovatelem, kterým je Krajský úřad Olomouckého kraje, se nám ji podařilo dotáhnout k realizaci.

A co budoucnost naší školy? Jaká je vaše vize?

Mým cílem je zajistit, aby škola poskytovala dětem kvalitní vzdělání a výchovu tak, aby se v budoucnu mohly úspěšně zapojit do života naší společnosti. Chci zachovat všechny součásti školy – mateřskou, základní i střední školu, družinu i výdejnu školní jídelny.

Chtěl bych, aby ve škole vládla přátelská a tvůrčí atmosféra. Společně se všemi kolegy a zaměstnanci školy chci vést děti k pracovitosti, zodpovědnosti, slušnosti a úctě k hodnotám a tradicím.

Pane řediteli, za celou naši školu vám přeji ke splnění všech vašich cílů a vizí především pevné zdraví, hodně sil, přízeň zřizovatele, šťastné rodinné zázemí a spolehlivou oporu v zaměstnancích školy.

Blanka Prudilová