NEKUŘ!

V pátek 24. 11.2023 proběhl na naší škole projektový den „Prevence užívání tabákových a nikotinových výrobků“. Akce byla určena žákům prvního i druhého stupně základní školy a pro střední školu.

Cílem projektového dne bylo zvýšit odolnost dětí vůči působení negativních sociálně-patologických jevů prostřednictvím aktivního sociálního učení. Jedná se zejména o propagaci zdravého životního stylu a jeho pozitivních dopadů na zdravý vývoj a život člověka, na prevenci kouření a užívání tabákových a nikotinových výrobků.

Záměrem bylo podpořit mládež v tom, aby žila zdravě, aby si uvědomila svou vlastní zodpovědnost za své zdraví. Posílit u žáků jejich sociální kompetence, zdokonalovat jejich dovednosti zvládat emoce – a tím se účinně bránit všem formám sebedestrukčního chování a jednání.

Velmi děkuji třídním učitelům za to, jak se do projektu zapojili se svými žáky. Zpracování tohoto tématu ve třídách dopadlo velice dobře a díla žáků, většinou ve formě plakátů, jsou krásná a zaslouží si být vystavena ve třídách.

Považujeme akce tohoto typu za velmi užitečné, protože první aktivní zkušenost získávají děti většinou už v 10 letech. Děti jsou nejvíce ohroženou skupinou, která se potýká s tímto negativním fenoménem. Musíme je proto před kouřením a užíváním tabákových a nikotinových výrobků důrazně varovat a všemi dostupnými prostředky chránit.

Bc. Renáta Kratochvílová

metodik prevence