„BRNĚNÍ“ 2022

V úterý 8. listopadu jsme se vypravili na „zážitkovou misi“ do Brna. Autobus plný dětí, pedagogů a očekávání odstartoval hned ráno od budovy naší školy.

Stejně jako ta loňská – i letošní mise měla dva cíle: reprezentační a vzdělávací.

„Brno, to je velké město, zavítali jsme k vám přesto,“ uvedla naše představení vedoucí dramatického kroužku Lucie Polášková na 6. ročníku FESTIVALU SETKÁNÍ v Brně, kterého se naši studenti-herci pravidelně účastní.

Představila naši školu a pohádka „Perníková chaloupka“ mohla začít.

Hercům z naší praktické střední školy se vedlo velmi dobře, všichni si zaslouží velkou pochvalu za skvělé výkony!

Konkurence byla letos veliká, účastnilo se sedm škol z celé Moravy, hostovala dokonce i škola ze Slovenska.

Po ukončení soutěžních představení měla porota těžký úkol – určit pořadí. Po důkladném zvažování nakonec spravedlivě zvítězili všichni. Nebylo poražených. Za velmi zdařilá představení i za účast si všichni odvezli diplomy a pěkné dárky.

V hudebním doprovodném programu jsme si se zájmem poslechli japonské ženské duo klavír-violoncello. V závěru festivalu jsme se všichni sešli na diskotéce a parádně jsme si zatančili.

A to byl konec. Opona spadla a my už pomalu začínáme přemýšlet, jaké představení si připravíme na další ročník festivalu v roce 2023.

„Ano, vidím úžasné věci,“ řekl Howard Carter 4. listopadu 1922 u průhledu do hrobky faraona Tutanchamona, kterou po patnácti letech hledání objevil v Údolí králů nedaleko egyptského Luxoru. A stejné úžasné věci měla možnost vidět také druhá polovina naší výpravy, žáci druhého stupně ZŠ. Na výstavišti v Brně podnikli fantastickou cestu do minulosti, když navštívili výstavu „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Měli tak jedinečnou možnost nahlédnout do práce archeologů a dozvědět se o starověké egyptské civilizaci víc, než co nabízí učebnice dějepisu.

Formou autentických záběrů viděli objevení hrobky Tutanchamona, největšího světového archeologického nálezu nevyčíslitelné hodnoty. Dobře si prohlédli vše, s čím byl mladý faraon pohřben, protože výstava ukazuje pohřební komory, faraonovy poklady a pohřební předměty přesné v takovém uspořádání, v jakém byly Howardem Carterem objeveny přesně před 100 lety. Z toho množství zlata až přecházel zrak…

„Exponáty výstavy jsou dechberoucí a jejich řemeslné zpracování obdivuhodné,“ popisuje zážitek paní učitelka Jana Mádrová.

Výstava byla skvělá – a už nyní se žáci těší na nové zážitky. Protože, jak pravila Eleanor Rooseveltová: „Účelem života je žít ho, vychutnávat zážitky v maximální míře, dychtivě a bez obav hledat novější a bohatší zážitky.“

Blanka Prudilová

Fotografie z archivu školy