Skip to content

Návštěva v NOE

V pátek 16. listopadu jsme navštívili dílny ve firmě NOE v Lipníku nad Bečvou. Látkové hračky a kostýmy tu vyrábějí už od roku 1993, tedy 25 let. Zajímalo nás, jak pracují návrhářky střihačky, šičky, švadleny.Pan ředitel Vladimír Beckert nám ukázal, jak hračky vznikají. Návrhářka je nejprve nakreslí. Šikovná střihačka pak vyřeže z látek jednotlivé díly hraček podle šablon. V jiné dílně je švadleny sešívají, plní dutým vláknem a zdobí. Jsou to hezká povolání.

Obdivovali jsme dům plný krásných barevných hraček, které známe z televize, z počítačových her, z filmů, z knížek. V téhle firmě vznikli třeba František a Fanynka z Kouzelné školky, filmový medvídek Kuky, nebo Hihlík z knížky Pavla Šruta Lichožrouti.

Moc se nám líbil příběh růžového medvídka Tydýta. Narodil se hodně „jiný“, než všichni ostatní. Vydal se do světa hledat příbuzné, kamarády, ale nesetkal se vždy s pochopením pro svou odlišnost. Nakonec se vrátil domů, kde ho mají všichni rádi a kde je mu nejlépe.

Není divu, že výrobky firmy Noe získaly několikrát ocenění Správná hračka a Hračka roku. Vyvážejí se do mnoha zemí.

Více o firmě zde: www.noe.cz

Mgr. Blanka Prudilová