Paralympijský školní den

Dne 19. 4. 2012 se na naší škole SŠ a ZŠ Lipník nad Bečvou, Osecká 301 uskutečnil Paralympijský školní den za podpory Centra aplikovaných pohybových aktivit, Fakulty tělesné kultury, Univerzity Palackého v Olomouci.

Paralympijský školní den (dále jen PŠD) je akce vytvořená v rámci mezinárodního rozvojového projektu (Belgie, Česká republika, Německo, Řecko, Litva a Švédsko) podporovaného Evropskou komisí. Jedná se o jednodenní vzdělávací program s cílem seznámit děti, žáky, studenty a pedagogické pracovníky s problematikou osob se speciálními potřebami a získat pozitivní vztah ke sportu osob s postižením. Do programu PŠD bylo zapojeno cca 80 žáků naší školy. Program probíhal po celé škole, kde se na čtyřech stanovištích starali o děti lektoři z Centra APA. Děti měly možnost si vyzkoušet mobilitu na běžném i sportovním vozíku, mobilitu bez zrakové kontroly s klapičkami na očích, hru pro tělesně postižené „bocciu“, psychomotorický padák a také taneční podložky, které se setkaly s velkým úspěchem. Na posledním stanovišti byly děti seznámeny s ideály paralympismu, kde videoprojekci doplňoval svými zážitky tělesně postižený Honza.

Na závěr celého PŠD jsme se všichni sešli v tělocvičně, kde proběhlo exhibiční utkání v basketbalu na vozíku mezi výběrem učitelů a žáků z naší školy proti lektorům z Centra APA. Toto ukázkové utkání se však za podpory všech fandících dětí změnilo v nádherný a namotivovaný zápas, ve kterém ovšem nakonec Centrum APA vyhrálo tím nejtěsnějším rozdílem 3:2. Závěrečnou řečí a potleskem všech zúčastněných dětí jsme poděkovali lektorům z Centra APA, kteří se postarali o moc pěkný a naučný program na naší škole.

Organizátor akce:

Mgr. Kamil Zemánek, SŠ a ZŠ Lipník nad Bečvou, Osecká 301