Závěrečná akademie

V úterý 28. června se v tělocvičně naší školy odehrála slavnostní akademie k ukončení školního roku 2021/2022. Tentokrát se k naší radosti slavnost odehrála bez protiepidemických omezení v plném rozsahu a s účastí veřejnosti.

Díky štědrosti společnosti Nordic Telecom Regional s.r.o. z Olomouce byl stejně jako vloni v tělocvičně dětem k dispozici nafukovací skákací hrad, který děti s nadšením využívaly celý den.

V programu akademie byli oceněni nejpilnější „sběrači“ – ve sběru papíru i plastových vršků zvítězil v obou kategoriích nejpilnějších jednotlivců Daniel Hotěk ze třídy SpA, v kategorii kolektivů nejvíc sběrového papíru odevzdala třída SpB. Děkujeme všem, kteří takto chrání naši planetu.

Třídní učitelé veřejně předali pochvaly nejúspěšnějším žákům svých tříd a poděkovali jim za jejich aktivitu. Převládly pochvaly za účast ve vědomostních a sportovních soutěžích, ve kterých mohly naše děti po dvou letech nucené pauzy opět poměřit své schopnosti a síly s žáky dalších škol z našeho regionu. Mnoho nových diplomů přibylo na naší školní tabuli cti.

V pestrém doprovodném programu se představila většina dětí z naší školy: družina s paní vychovatelkou J. Lošťákovou nám zatančila, děti z III. třídy pod vedením paní učitelky M. Nedoluhové předvedly veselou sborovou recitaci. Tančily i zpívaly také děti z V. třídy pod vedením paní učitelky J. Gaďourkové, která řídila i vystoupení žáků SPCH2 – kombinaci hry na perkuse s hrou na tělo.

Vystoupení mateřské školy vždy patří k těm nejroztomilejším. Tentokrát děti předvedly pásmo recitace a zpěvu s tanečkem i dramatizaci pohádky o ztracené rukavici. Z říše pohádek k nám opět zavítala lipová víla Tilinka, patronka našeho města, aby předala duhová vysvědčení předškolákům, kteří od září nastupují do prvních tříd. A přidala trochu toho vílího zaříkávání: „Hodně štěstí, hodně zdraví, ať vás škola pořád baví!“ Platí nejen pro budoucí prvňáčky, ale pro všechny žáky naší školy včetně těch, kteří odcházejí.

„Zanechali jsme tady kus svého já. Určitě na nás budete vzpomínat jako my na vás. Na něco s úsměvem, na něco s výčitkou, přesto věříme, že postupem času to horší z paměti vymizí a zůstane jen to dobré,“ zaznělo v promluvě žáků devátých tříd. „Fakt, že jsme přijatí na střední školy a jiné obory, je výsledkem snahy všech učitelů, kteří to s námi vydrželi až do poslední chvíle. Velké díky patří především paní ředitelce, která nás na tuhle školu přijala. A paní zástupkyni, na kterou jsme se mohli s čímkoli obrátit,“ děkovali uznale deváťáci. Jejich loučení bylo opět dojemné i zábavné. Krátká vtipná řeč, poděkování a kytičky všem učitelům, píseň „Nesnáším loučení“ s nimi zpívala celá tělocvična.

Nakonec zazpíval pěvecký sbor žáků 6.–9. ročníku píseň „Proměny“. Jedná se o jeden z Moravských dvojzpěvů „Darmo sa ty trápíš“, který tehdy ještě nepříliš známý hudební skladatel Antonín Dvořák zkomponoval pro klavír a hlasy manželů Neffových. Na jejich pozvání pobýval v Lipníku a díky finanční podpoře Jana Neffa byly Moravské dvojzpěvy vydány tiskem v roce 1876. Při naší akademii zazněla píseň v úpravě skupiny Čechomor. Harmonii písně podpořili zpěváci hrou na rytmický nástroj boomwhackers, na kytaru je doprovodila paní učitelka B. Prudilová a sólem na trumpetu píseň ozdobil hudební host Matěj Prudil.

Na závěr paní ředitelka M. Juráňová popřála odcházejícím žákům štěstí v životě, všem krásné prázdniny – a v září šťastný návrat do školních lavic.