Skip to content

VÝLET DO VALAŠSKÉHO MUZEA V PŘÍRODĚ v Rožnově pod Radhoštěm

V pátek 25. září 2020 se dvě desítky dětí ze SŠ, ZŠ a MŠ Lipník nad Bečvou, Osecká 301 v rámci projektu podporovaného Evropskou unií vypravily do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

V  tomto největším muzeu svého druhu v České republice si žáci spolu s průvodcem prohlédli areál Mlýnské doliny a Valašské dědiny a dozvěděli se, jak se dříve žilo a hospodařilo, jaké tradice a zvyky lidé drželi.

Děti byly ohromeny konstrukcí, pohybem a zvuky zařízení, která uváděla do pohybu vodní mlýn, pilu, valchu a hamr a se zaujetím poslouchaly, k čemu se tyto důmyslné stavby používaly. Na hamru dokonce nahlédly pod ruce šikovnému kováři, který jim ukázal, jak se kdysi kuly a zdobily podkovy. Někteří žáci si podkovu pro štěstí odvezli na památku s sebou.

Pozornost lákaly také originální roubené stavby a chalupy. Žáci se divili, kolik členů rodiny často žilo v jedné malé místnosti pohromadě.

V areálu dědiny žijí také zvířátka - oslík a kozel, kráva s telátkem, husy a králíci. Všechna tato zvířátka byla dětem na dosah a žáci si je mohli dobře prohlédnout.

Prohlídka a vyprávění o životě na Valašsku skončila s prvními kapkami deště. Žáci proto nasedli do autobusu na zpáteční cestu. Všichni jsme se radovali z toho, jak nám tento den krásně vyšel a jak jsme si ho užili.

Zvláštní poděkování patří dopravní firmě Mikrobusová a autobusová doprava Mgr. Jan Žváček z Olomouce. Především za milý a vstřícný přístup a za pocit bezpečí na cestě.

Mgr. Nedoluhová Martina